مهلت یکساله برای پلاک‌گذاری دام های سبک

وزارت جهاد کشاورزی روز یکشنبه گزارش داد که به گفته مختار عباسی، با این اقدام، هرگونه خرید و فروش، حمل و نگهداری دام سبک و سنگین بدون پلاک و هویت گذاری، ممنوع و کالای قاچاق محسوب می‌شود.

وی اظهارداشت: در پی قاچاق دام زنده از کشور در ماه‌های اخیر، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه نامه‌ای را با کمک کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور تنظیم کرد که در دی ماه ۹۷ توسط دولت تصویب و اواخر سال گذشته ابلاغ شد که بر اساس این شیوه نامه چهار ماده‌ای، چنانچه دام‌های کشور بعد از یک مدت مشخص، هویت دار نشوند، مصداق کالای قاچاق محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: مهلتی که برای پلاک گذاری و هویت دار کردن دام‌های سنگین تعیین شده ۶ ماه و برای دام‌های سبک یکسال از زمان تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

عباسی گفت: بر اساس این شیوه نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است و دامداران و مالکینی که مبادرت به حمل دام می‌کنند باید از سازمان دامپزشکی و سایر ارگان‌ها مجوز دریافت کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این شیوه نامه، استان‌های کشور به دو گروه الف و ب تقسیم شده‌اند و گروه الف شامل استان‌های مرزی و بخشی از استان‌های مرکزی هستند که تردد دام در آنجا زیاد است و از هم اکنون در این استان‌ها هر گونه حمل و نقل دام باید با پلاک و مجوز صورت گیرد.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: برای استان‌های گروه ب، ۶ ماه از زمان تصویب شیوه نامه، فرصت برای هویت دار کردن دام داده شده است.

وی افزود: در راستای اجرای شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز و همچنین قانون نظام جامع دامپروری کشور، ضرورت داشت که مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی اقداماتی را از جمله بازنگری سامانه هویت دام انجام دهد.

عباسی با بیان اینکه سامانه هویت دام این مرکز به روز شده است، اظهار داشت: ظرف چند روز آینده، نسخه جدید هویت دار کردن دام در این سامانه در دسترس عموم دامداران و مالکین دام قرار می‌گیرد.

وی ارتباط سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی با سامانه قرنطینه دامپزشکی از طریق سامانه پنجره واحد خدمات وزارت جهاد کشاورزی و تهیه دستور العمل جدید هویت گذاری دام برای سازگاری با شیوه نامه جدید و کاهش هزینه‌های هویت گذاری را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اهمیت شماره پلاک دام و جلوگیری از سو استفاده احتمالی در شیوه نامه جدید، شماره و پلاک از سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اخذ می‌شود و ارگان‌هایی که با این مرکز تفاهم نامه هویت گذاری دام امضا کرده‌اند، امکان دسترسی و سفارش شماره پلاک را دارند.

وی گفت: از این پس برای دام‌های اصلاح نژادی و گله‌های صنعتی، نصب شماره و پلاک در دو گوش و برای سایر دام‌های کشور نصب پلاک در یک گوش دام در نظر گرفته شده است.

عباسی درباره اجرای عملیات پلاک گذاری دام اذعان داشت: اتحادیه‌های سراسری دامداران ایران، اتحادیه صنعت همگام، اتحادیه عشایری، سازمان دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی با استفاده از واحدهای استانی خود در نقاط مختلف کشور، اقدام به نصب پلاک گوش دام‌ها خواهند کرد و اطلاعات دام‌های پلاک گذاری شده در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت می‌شود.

وی افزود: هزینه پلاک گذاری دام‌ها بر عهده مالکین دام‌ها است و هزینه پلاک گذاری هر رأس دام سبک و سنگین پس از ارزیابی نهایی اعلام خواهد شد.

عباسی با اشاره به وجود ۷۵ تا ۸۰ میلیون رأس دام سبک و سنگین در کشور گفت: سالانه ۲۵ تا ۳۰ درصد دام جدید متولد می‌شود و از این رو پلاک گذاری یک جریان مدام خواهد بود.

وی با بیان اینکه هویت دار کردن دام در قانون نظام جامع دامپروری سال ۸۸ آمده و وزارت جهاد کشاورزی موظف شده کل دام‌ها را هویت دار کند، اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته بر اساس میزان اعتبارات دریافتی سالانه تعدادی از دام‌های کشور بر حسب اولویت بندی با استان‌های مرزی و غیره و با اولویت دام سنگین، هویت گذاری شده‌اند.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: ظرف ۱۰ سال گذشته، سالانه نزدیک به پنج میلیون رأس دام سبک و سنگین توسط صندوق بیمه کشاورزی، قریب به هشت میلیون رأس دام توسط سازمان دامپزشکی و حدود ۱.۵ میلیون رأس از سوی مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی پلاک گذاری شده‌اند.

وی ادامه داد: با تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از این پس تفاهم شده است که همه ارگان‌های دخیل در هویت گذاری دام از شماره استاندارد ۱۵ رقمی استفاده کنند.

عباسی پیش بینی کرد: با ابلاغ شیوه نامه و صدور دستورالعمل‌های جدید، عملیات پلاک گذاری دام در کشور با شتاب بیشتری انجام شود.

وی درباره مشکلات مربوط به پلاک گذاری دام‌ها نیز اظهار داشت: تأمین پلاک دام و مواد اولیه آن و نیروهای آموزش دیده در سطح کشور از محدودیت‌های اصلی عملیات هویت گذاری دام هستند و این مرکز در حال بررسی مواد جایگزین داخلی برای ماده پلی یورتان وارداتی به منظور تهیه پلاک است.

تازه‌های خبر