ضریب نفوذ بیمه در کشور سه برابر کمتر از میانگین جهانی

محمد رضایی در آیین بهره برداری از ساختمان مدیریت بیمه ایران در همدان بیان کرد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی در جهان میزان نفوذ بیمه است که این ضریب در ایران ۲.۳ درصد و در جهان به طور میانگین ۷.۶ درصد است.

وی اضافه کرد: میران حق بیمه دریافتی برای بیمه زندگی در جهان ۵۴ درصد و در ایران ۱۴.۵ درصد است یعنی ضریب نفود بیمه زندگی در ایران سه دهم و در جهان ۳.۳۳ درصد است.

مدیرعامل بیمه ایران اظهار داشت: با وجود اینکه ایران جزو ۱۰ کشور حادثه خیر جهان است اما در بخش منازل مسکونی تنها هفت درصد ساختمان ها زیر پوشش این بیمه قرار گرفتند و حتی در حوزه بیمه شخص ثالث که یک بیمه اجباری است بیش از ۲۰ درصد بیمه نامه ندارند.

رضایی  با بیان اینکه سرمایه گذاری مهمترین شاخص بیمه است، ادامه داد: بر این مبنا در کشور ژاپن از بخش سرمایه گذاری در اقتصاد ۳۷ درصد متعلق به بیمه است اما در ایران این رقم حدود ۲ دهم درصد است.

وی بیان کرد: کل فروش حق بیمه در سال گذشته ۴۵ هزار میلیارد تومان بود که از این میزان ۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش سرمایه گذاری مصرف و سه هزار میلیارد تومان از آن در بخش بورس استفاده شده است.

مدیرعامل بیمه ایران افزود: علت کاهش نفوذ بیمه در کشور پایین بودن فرهنگ بیمه گری در کشور است یعنی فعالان در صنعت بیمه نتوانستند اعتماد لازم را ایجاد کنند تا مردم نسبت به بیمه، روی خوش نشان دهند.

رضایی اضافه کرد: باید بر اساس نیاز بیمه گذاران بیمه نامه طراحی یا بیمه نامه با کیفیت و ارزان طراحی کرد تا همه دهک های کشور بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بیمه ایران روزانه ۴۹ میلیارد تومان خسارت دیه ناشی از سوانح پرداخت می کند گفت: برای اولین بار بیمه ایران هشت رشته به صورت دیجیتال قابل فروش کرده است یعنی با مراجعه به سایت بیمه ایران می توان هشت رشته را برخط (آنلاین) خریداری کرد.

مدیرعامل بیمه ایران بیان کرد: همچنین برای نخستین بار در صنعت بیمه توانستیم بررسی و تشکیل پرونده خسارت را به صورت دیجیتالی انجام دهیم یعنی مردم بدون مراجعه به شعب، عکس مدارک و موارد خسارت را وارد سایت کرده و پس از دریافت کدرهگیری نسبت به دریافت خسارت اقدام می کنند.

رضایی ادامه داد: بیمه ایران تنهاترین و بزرگترین شرکت دولتی در کشور است که با حمایت وزارت امور اقتصادی و دارایی و افزایش سرمایه شرکت به ۱۱ هزار میلیارد تومان، به بزرگترین شرکت اتکایی در غرب آسیا تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بیمه ایران حامی دولت و در کنار دولت است ادامه داد: پرداخت خسارت دیه و حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله، حضور کارشناس بیمه در محل و پرداخت خسارت در محل از افتخارات این شرکت است.

مدیرعامل بیمه ایران یادآوری کرد: بیمه ایران در زمان جنگ تحمیلی با وجود تحریم نفتکش ها، با بیمه کردن آنها کشور را از وضعیت بحرانی نجات داد همچنین پس از اینکه بورس چند هفته پیش دچار بحران شد بیمه ایران با ورود به بازار، بورس را به تعادل رساند.

تازه‌های خبر